Často kladené dotazy

Nejnižší vrstva, alespoň pro mechy, je 3 cm. Ale většinou pro fungování extenzivních výsadeb je minimum 8 cm. Vše záleží jakou představu o zelené střeše máte a jakou bude plnit funkci. To je nutné vědět již při projektování domu, aby statik mohl spočítat potřebné zatížení konstrukce.

Použití ornice nedoporučujeme z důvodů její malé propustnosti, velké váhy a zamoření plevely. Na našem trhu je několik firem, které vyrábí a dodávají speciální lehčené střešní substráty, jejichž použití se osvědčilo.

Nejčastěji realizované extenzivní střechy zalévat nemusíte. Pouze v prvním roce se občasná zálivka doporučuje, zejména první týdny po realizaci. Hnojením na jaře aplikací dlouhodobého hnojiva podpoříte větší pokryvnost porostu. Intenzivní výsadby s větší mocností substrátu již závlahu ocení. Ideálním řešením je automatická kapková závlaha.

Je pouze mýtus, že na střechu semena plevelů nedoletí. I při použití minerálních substrátů se zde nějaký plevel objeví. Počítejte s tím, že vaše střecha bude vyžadovat alespoň minimální základní údržbu 1–3krát ročně podle polohy, využití střechy a pokryvnosti výsadeb.

Součástí celého systému je automatická závlaha nastavená po několika minutách i dvakrát denně dle ročního období. Tím je zajištěn přísun vody k rostlinám a přebytečná voda je svedena zpět do zásobní nádrže.

Vertikální zahrada nemá na rozdíl od popínavých rostlin výškovou hranici. Je připevněna konstrukcí k fasádě budovy a může být vysoká stejně jako samotná budova.

U vertikální zahrady počítejte s obrovským zájmem okolí. U nás se stále jedná o novinku na trhu a proto je to skvělý reklamní tah k zviditelnění a hlavně zvýšení ceny samotné budovy. Uživatel změnu pozná i uvnitř. Snižuje se přehřívání domu, prašnost a hluk z okolí.

Vertikální zahrady jsou náročné na údržbu. Ta probíhá většinou pomocí vysokozdvižného vozíku, odkud se rostliny stříhají, plejí či dosazují.

Rozhodně ne. Vertikální zahrada je od nosné zdi odsazena kvůli prodyšnosti a chráněna voděodolným materiálem.