Základní informace
Pro správné navržení a realizaci střešních zahrad či zelených stěn jsou zapotřebí mnohaleté zkušenosti, které můžeme nabídnout. Rostliny zde nejsou v původním rostlém terénu, ale v uměle vytvořených podmínkách. Proto se řešení navrhuje vždy dle specifických podmínek stanoviště. Tato díla bývají technologicky náročnější. Kromě extenzivních střešních zahrad navrhujeme i intenzivní, jejichž součástí bývá závlahový systém. Zelené stěny v exteriéru jsou dnes obrovský trend, který změní obyčejnou fasádu na exkluzivní plochu plnou života.
- Zvýšení atraktivity a hodnoty budovy
- Zpříjemní obytného i pracovního prostředí
- Zabránění přehřívání budov
- Zvýšení vlhkosti vzduchu, snížení prašnosti
- Snížení pronikání hluku z okolí
- Zlepšení celkového mikroklimatu
- Zlepšení image majitele jako ekologicky smýšlejícího
Proces realizace zelené střechy nebo vertikální zahrady
-
Vysvětlení požadavků nezbytných pro realizaci zelené střechy nebo vertikální zahrady, návrh optimálního řešení podle požadavků investora a statiky stavby
-
Zpracování a odsouhlasení cenové nabídky, harmonogramu prací
-
Realizace stavby od konstrukčních prací po výsadbu rostlin
-
Předání dokončených prací, instrukce pro následnou pěstební péči a záruční podmínky
Co nabízíme?
Existuje mnoho typů střešních zahrad a zelených stěn. Představíme Vám různá řešení, jak střešní zahradu či zelenou stěnu uchopit. Vytvoříme návrh klientovi na míru tak, aby tuto realizaci plně využil ke své spokojenosti. Střešní zahrady dnes nejsou jen plochy rozchodníků a nízkých bylin. Střechu lze proměnit na prostor s příjemným posezením v oáze zeleně. Stejně tak dokážeme proměnit nezajímavou fasádu na rozkvetlou stěnu, která zaujme nejen brouky a motýly, ale i lidi z širokého okolí.
Koho kontaktovat?
Vytvořit zelený prostor, aby vyhovoval Vašim představám, vyžaduje znalosti, dovednosti, ale i čas. Rád se s Vámi podělím o své mnohaleté zkušenosti.
Vybrané reference
Nejčastější dotazy k realizacím zelených střech nebo vertikálních zahrad
Kolik zeminy na střeše potřebuji, aby tam něco rostlo?
Nejnižší vrstva, alespoň pro mechy, je 3 cm. Ale většinou pro fungování extenzivních výsadeb je minimum 8 cm. Vše záleží jakou představu o zelené střeše máte a jakou bude plnit funkci. To je nutné vědět již při projektování domu, aby statik mohl spočítat potřebné zatížení konstrukce.
Mohu na střeše použít prostou ornici?
Použití ornice nedoporučujeme z důvodů její malé propustnosti, velké váhy a zamoření plevely. Na našem trhu je několik firem, které vyrábí a dodávají speciální lehčené střešní substráty, jejichž použití se osvědčilo.
Musím zelenou střechu zalévat a hnojit?
Nejčastěji realizované extenzivní střechy zalévat nemusíte. Pouze v prvním roce se občasná zálivka doporučuje, zejména první týdny po realizaci. Hnojením na jaře aplikací dlouhodobého hnojiva podpoříte větší pokryvnost porostu. Intenzivní výsadby s větší mocností substrátu již závlahu ocení. Ideálním řešením je automatická kapková závlaha.
A co plevely?
Je pouze mýtus, že na střechu semena plevelů nedoletí. I při použití minerálních substrátů se zde nějaký plevel objeví. Počítejte s tím, že vaše střecha bude vyžadovat alespoň minimální základní údržbu 1–3krát ročně podle polohy, využití střechy a pokryvnosti výsadeb.
Jak se rostliny na vertikální zahradě zalévají? A jak často?
Součástí celého systému je automatická závlaha nastavená po několika minutách i dvakrát denně dle ročního období. Tím je zajištěn přísun vody k rostlinám a přebytečná voda je svedena zpět do zásobní nádrže.